Sucuk Nasıl Pişirilmeli?

Sucuk Nasıl Pişirilmeli?

Sucuk Nasıl Pişirilir?

Sucuk nasıl pişirilir konusunda tereddütleriniz var ise, lezzetli ve doğru bir pişirme arıyorsanız bu yazımız tam size göre! Önerilen tavsiyelere uyduğunuz sürece siz de güzel sucuklar pişirebilirsiniz. Günün her öğününde severek tükettiğiniz sucuk, doğru pişirme taktikleriyle daha da lezzetlenecek ve adeta bir lezzet şölenine dönüşecek.

Ocakta Sucuk Pişirme

Sucuk pişirme için ilk olarak, pişirme yapılacak kabı doğru seçmelisiniz. Ocak üzerinde sucuk pişirme yapacaksanız, yapışmaz yüzeye sahip bir araç seçmelisiniz. Bir teflon tava, bakır tava ya da granit tava, işinizi görecek doğru bir tercih olacaktır.

Kap seçiminizi yaptıktan sonra dikkat etmeniz gereken diğer ayrıntı ise sucuğunuzun içindeki yağ oranıdır. Sucuğunuz az yağlı ise, tavanın dibine birkaç damla sıvı yağ dökmeniz gerekebilir. Ancak sucuğun orta yağlı ya da tam yağlı olması durumunda yağ eklemenize gerek yoktur. Bu aşamada eklediğiniz ekstra yağ hem kolesterol açısından sağlığınızı olumsuz etkiler hem de sucuğun tadında değişiklikler meydana gelmesine neden olur. Sucuk zaten yapısı itibariyle yağlı bir yiyecektir ve pişirilme aşamasında yağ salar. Bu nedenle lezzet konusunda sıkıntılar yaşamanız olasıdır.

Pişirme kabı ve sucuk cinsinden sonra dikkat etmeniz gereken bir diğer noktada ateş ayarıdır. Orta derecede ateşte ısıtmış olduğunuz tavaya dış kabukları soyulmuş ve yaklaşık bir parmak inceliğinde doğranmış sucukları koymalı ve sucuk pişirme işlemine geçmelisiniz.

Sucuğu ısıtılmış tavaya koyduktan sonra sucuğun üst tarafı pişene kadar beklemelisiniz. Bir yüzün pişmesi halinde diğer yüze geçmelisiniz. Her iki tarafın da eşit pişmesi halinde sucuğu ocaktan alabilirsiniz.

Kullandığınız tava eğer kapaklı ise, tavanın kapağını her iki yüzde de sucuk pişirme meydana gelene kadar kapalı tutabilirsiniz. Bu işlem, sucuklarınızın daha sulu kalmasını haliyle daha lezzetli olmasını sağlayacaktır.

Mangal ya da Barbeküde Sucuk Pişirme 

Sucuk mangal ve barbekü keyiflerinin olmazsa olmaz bir yiyeceğidir. Eğer sucuğu mangal ya da barbeküde pişirecekseniz dikkat etmeniz gereken başka sucuk pişirme noktalar vardır. Peki, mangalda sucuk pişirme nasıldır?

İlk olarak sucukların bağırsak kılıfını yani dış kabuklarını soymalı ve iri parçalar halinde sucuğu dilimlemelisiniz. Bu, sucuğun ateş üzerinde yağını çok daha çabuk salacağı içindir. Sucuğun kurumaması için daha iri parçalara bölmek, sucuğun yumuşak ve lezzetli kalması için gereklidir. Ayrıca fazla pişen et de sizin sağlığınız için zararlıdır.

Sucuğu mangal ya da barbeküde pişireceğiniz vakit, ateşe doğrudan temas ettirmemelisiniz. Bu, istenmeyen sağlık sorunlarına davetiye çıkarabilir. Sucuk pişirme esnasında yeterli süreyi aşmamalı, her iki yüzeyin de eşit pişmesi halinde sucuğu ateşten almalısınız. Bu, hem sucuğun daha lezzetli olmasına hem de sağlığınız için bir zararı olmamasına yarayacaktır. 


Sucuğun Lezzetli Pişmesi İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz

Sucuk pişirme, diğer yemeklere göre her zaman daha kolaydır. Ancak unutulmamalıdır ki sucuk kızartmak ve sucuk pişirmek birbirinden çok ayrı şeylerdir. Sucuk, pişirildiği zaman daha sulu kalır ve her zaman kendi lezzetini içinde barındırır. Bu nedenle kızartmaya mahal vermeden sucuğu doğru şekilde pişirmeli ve bu eşsiz lezzetten ödün vermemelisiniz. 
Sucuk pişirme, çok yönlüdür. Sucuğu tavada, sahanda, sac üzerinde, tost makinesinde, fırında pişirebilmeniz olasıdır. Her biri için ayrı püf noktalar vardır. Her ayrı pişirme tekniği için, sucuğu ayrı boyutlarda dilimlemeniz gerekir. 

Sucuğun yağ oranı, pişirilme ardından oluşan lezzeti de doğrudan etkileyecektir. Eğer sucuğunuz az yağlı ise pişirirken yağ koymanız gerekir. Fakat sucuğunuz orta yağlı ya da tam yağlı ise yağ kullanmamalısınız. Az yağlı sucuklarda, pişireceğiniz yere az miktarda yağ koyabilirsiniz. Fırında pişirecekseniz de yağlı kâğıt üzerinde pişirebilirsiniz. 

Bir başka sucuk pişirme tekniğinde de sucukları uygun kalınlıkta kestikten sonra, ısıtılmış tavaya alınması ve üzerine iki kaşık kadar su gezdirilmesidir. Bu, sucuğun daha sulu kalmasına olanak tanırken lezzetli olmasına yol açar. 

Sucuk Pişirmek Sucuğun Lezzeti Kadar Önemlidir

Sucuk pişirme konusunda en önemli aşama sucuk seçimidir. Sucuğu kaliteli seçmeniz, sonucunda alacağınız lezzeti de arttıracaktır. Kıyma ve baharat dengesi iyi sağlanmış sucuklar her zaman daha lezzetlidir. Yağ oranı da sucuğun lezzetini doğrudan etkiler.

Unutulmamalıdır ki sucuk pişirmek de sucuğun lezzeti kadar önemlidir. Bu nedenle aşağıdaki aşamalara uymalı ve lezzetli sucuklarla tanışmalısınız. 

Merkez Mah. Vatan 40 Sok. No: 2 Yeniçiftlik / M.Ereğlisi / Tekirdağ
Tel: (0282) 644 66 56
Merkez Mah. Atatürk Cad. Bulvar yolu No:132/1 Yeniçiftlik / M.Ereğlisi / Tekirdağ
Tel:(0282) 644 66 56